شناخت دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی اطفال

دندان ها یکی از اعضای بسیار پر اهمیت موجود در بدن هر فردی هستند که علاوه بر جایگاه ضروری آنها برای خوردن غذا، در زیبایی چهره افراد نیز دخیل می باشند. به همین دلیل مراقبت برای حفظ سلامتی دندان ها از جمله جراحی دندان باید از دوران کودکی و با مراجعه به دندانپزشکی اطفال آغاز شود. شاید برخی از والدین نسبت به این مسئله بی تفاوت باشند، ولی باید توجه کنند که استفاده از مشاوره های دندانپزشک در این دوران به پیشگیری از جراحی لثه بیماری دهان و دندان کمک کرده و همچنین در صورت مشاهده ناهنجاری های دندانی، در جهت رفع مشکل، اقدام می شود.

کودکان در دوران کودکی به راحتی آموزش های ارائه شده را دریافت کرده و به خوبی آنها را انجام میدهند، به همین دلیل، به راحتی می توانند راه های مراقبت از دندان های خود را در دوران کودکی یاد گرفته و برای حفظ سلامت و بهداشت دندان های خود تلاش کنند تا به مشکلات پوسیدگی دندان های شیری و مسائل دندانی دیگر در دوران بزرگسالی نیاز به مراجع درمانگاه دندانپزشکی دچار نشوند.

اهمیت دندانپزشکی کودکان

با توجه به پیشرفت علم و افزایش آگاهی های والدین نسبت به سلامت و بهداشت دهان و دندان کودکان خود، سطح سلامتی دندان های کودکان با پیشرفت خوبی مواجه شده است، ولی هنوز برخی از والدین نسبت به این مسائل بی اهمیت بوده و نسبت به زمان رشد و افتادن دندان های شیری کودک خود آگاهی ندارند، که این نا آگاهی، بیشتر اوقات منجر به از بین رفتن دندان های کودکان و نیاز به درمان ریشه دندان می شود.

برخی از دندان های شیری کودک در سن هفت سالگی می افتند و دندان های جدیدی به جای آنها رشد می کند، که پوسیدگی زود هنگام این دندان ها و خارج کردن آنها از دهان، اغلب منجر به کوچک شدن فضای فک کودک شده و این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی برای او در سنین بالاتر و بعد از رشد دندان های جدید می شود، علاوه بر این دندان های دائمی هیچ وقت خود به خود، نمی افتند، بنابراین مراقبت از آنها بسیار اهمیت دارد.

مراجعه به دندانپزشک اطفال باعث می شود که والدین با آگاهی بیشتری مراقبت های لازم را برای کودکان خود به کار بگیرند تا از پوسیدگی های زود هنگام و مشکلات دیگر دهانی و دندانی و جراحی فک پیشگیری کنند. آموزش های لازم برای رعایت بهداشت و سلامت دندان ها توسط دندانپزشک اطفال به زیبایی برای کودک بیان می شود و این مسئله در ترغیب کردن او برای مراقبت از دندان های خود، بسیار موثر است.

سن مناسب مراجعه به دندانپزشک کودکان

از زمانی که دندان های کودکان شروع به رشد می کنند، در صورت داشتن درد یا مشکلات دهانی باید والدین، برای معاینه وضعیت دندانی کودک، به کلینیک دندانپزشکی اطفال مراجعه کنند تا وضعیت دهانی او توسط دندانپزشک بررسی شود. این مراجعه ها، به طور معمول از پایان یک سالگی کودک شروع شده و تا افتادن دندان های شیری که سن هفت سالگی است، باید ادامه دار باشد تا سلامت دندان و دهان کودک به صورت کامل، حفظ شده و از بیماری های بعدی جلوگیری به عمل آید. رزوز وقت با کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران تماس بگیرید.

مزایای مراجعه به کلینیک دندانپزشکی اطفال

مراجعه فرزندان در دوران کودکی به دندانپزشکی اطفال، یکی از ضرورت های لازم در جهت مراقبت از سلامت دهانی کودکان است و دارای مزایای زیر می باشد:

  • آموزش کودک در جهت مراقبت از سلامتی دهان و دندان خود
  • بررسی دقیق دندان های شیری کودک و شناسایی دندان های پوسیده برای درمان و ترمیم
  • جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان ها
  • بررسی وضعیت دهان و دندان کودک از لحاظ ناهنجاری های دندانی که در صورت عدم توجه به آنها، مشکلات عدیدی در بزرگسالی برای فرد به همراه دارند.
  • انجام درمان های لازم و پیشگیری کننده مانند، درمان های لثه

توجه به این موارد باعث می شود که کودک بتواند دندان های شیری سالمی داشته باشد و با مراقبت های لازم در دوران کودکی، از سلامت دندان های خود در بزرگسالی اطمینان حاصل کند. در این مورد باید توجه داشت که برای معاینه های دهانی و دندانی کودک، به دندانپزشکی اطفال مراجعه نمود، زیرا در کلینیک دندانپزشکی اطفال، به صورت ویژه خدمات درمانی کودکان ارائه می شود.

معاینه پیشگیرانه کودکان

جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها

فلورایدتراپی کودکان

برای استحکام بخشی به دندان‌ها

درد دندان

درد دندان می تواند به علت مشکلات مختلف باشد. معاینه دهان می تواند به تعیین علت کمک کند.

دندان شکسته یا خرد شده

دندان های خرد شده را می توان با استفاده از باند لوازم آرایشی و یا بازسازی پرسلن درمان کرد.

درمان بیماری های لثه

جهت جلوگیری از عوارض بعدی کودکان

فیشور سیلانت یا شیار پوشی

برای جلوگیری از پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها

پر کردن‌ دندان‌های پوسیده

با مواد هم رنگ دندان

فضا نگه‌دارنده

برای جلوگیری از پر شدن فضای بین دندان‌ها

برنامه ریزی برای تعیین مشاوره کامل.

قسمت نظر بسته شده است.

مشاوره رایگان و تماس