جراحی فک

جراحی فک- نعمت الهی

جراحی فک یک جراحی زیبایی و درمانی مانند  کامپوزیت دندان  است که افراد زیادی جهت رهایی از مشکلات ناشی از ناهنجاری‌های فک به آن تن می‌دهند. به طور کلی مشکلات تنفسی، دردهای مزمن در ناحیه‌ فک، مشکلات جویدن غذا، بروز اشکالاتی هنگام صحبت کردن، آسیب و‌ شکستن متداول دندان‌ها و حالت غیر متعارف چهره و غیره از جمله مشکلات رایجی است که افراد درگیر با ناراحتی‌های فک با آن درگیر هستند.

گاهی اوقات نیز ممکن است که ناهنجاری‌های فک با مشکلات چندانی به همراه نبوده و هدف اصلی از انجام آن صرفا به منظور زیبایی و افزایش اعتماد به نفس می‌باشد. زیرا مشکلات صورت از جمله ‌مواردی هستند که، علاوه‌بر مشکلات درمانی، بر روان و اعتماد به نفس اشخاص نیز تاثیر گذاشته و در نتیجه ارتباطات و مراودات اجتماعی آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جراحی ناحیه فک و صورت یک عمل جراحی تیمی و کاملا تخصصی است و تمرکز آن معمولا بر روی جراحی ترمیمی صورت و جراحی مانند بلیجینگ دندان ترومای صورت بوده که باید به واسطه متخصصان وارد و کارکشته جراحی زیبایی و دندانپزشکی صورت می‌گیرد.

جراحی فک پایین

ترمیم انحراف و عقب بردن

جراحی فک بالا

خارج نمودن دندان داخلی و عقب بردن دندان‌ها و لثه

جراحی زیبایی فک

عمل زیبایی

رفع مشکلات

رفع مشکلات تنفسی و دردهای مزمن

مزایای جراحی فک

جراحی فک یکی از مهم‌ترین اقدامات دندانپزشک زیبایی است که در عین حال، به رفع مشکلات دندان و فک به‌دلیل عدم هم تراز بودن می‌پردازد. هنگامی که مشکلات دندان‌ها و هم ترازی آن‌ها با درمان‌های سنتی ارتودنسی قابل اصلاح نیست، جراحی بهترین گزینه است. در ادامه با مزایای این روش درمانی بیشتر آشنا می‌شوید:

 • جویدن بهتر: جراحی موجب مرتب سازی فک می‌شود و به دندان‌ها اجازه می‌دهد عملکرد بهتری داشته باشند. کار جویدن نیز آسان‌تر می‌شود و در برخی مواقع موجب می‌شود از میل کردن غذاها بیشتر لذت ببرید.
 • ساییدگی دندان‌ها: هنگامی که فک به‌درستی هم تراز شود، دندان‌ها نیز در جای درست خود قرار می‌گیرند و بخوبی در کنار یکدیگر ساییده می‌شوند. زیرا دندان‌های نیش فشار یکنواختی به اطراف پخش می‌کند.
 • بهبود ظاهر: اصلاح فک به‌اندازه دیگر اقدامات زیبایی دندان مانند لمینیت دندان موجب بهبود ظاهر صورت می‌شود و اعتماد به نفس فرد را افزایش می‌دهد.
 • اصلاح گفتار: جراحی قسمت‌های مختلف فک تأثیر مثبتی بر گفتار دارد و کاملاً ثابت شده روی بهبود توانایی‌های گفتار مؤثر است.
مزایای جراحی فک

عوارض انجام جراحی فک

انجام این جراحی کاملاً ایمن است و بسیار کم اتفاق می‌افتد عوارض خطرناک همراه داشته باشد. با این حال، همانند جراحی لثه برای روکش سلامتی دهان و دندان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و جراح باید قبل از شروع کار بیمار را از این خطرات آگاه سازد. برخی خطرات احتمالی جراحی فک شامل موارد زیر است:

 • واکنش بد به بیهوشی
 • خونریزی بیش از حد
 • آسیب‌دیدگی اعصاب فک
 • شکستگی استخوان فک
 • عفونت در محل جراحی
 • بازگشت فک به موقعیت اولیه
 • نیاز به اصلاح دوباره برخی مشکلات مربوط به هم ترازی فک و گاز گرفتن

خطرات و عوارض این جراحی با توجه بشدت و مشکلات فرد مشخص می‌شود و ممکن است برای فردی نسبت به دیگری بیشتر باشد.

روش های جراحی فک

انواع روش جراحی فک نیز با اهداف مختلفی اجرا می‌شود. در موارد زیر با چند دلیل رایج برای انجام این جراحی آشنا می‌شوید:

جراحی فک بالا

جراحی اصلاحی فک بالا یکی از رایج‌ترین جراحی‌ها است که با هدف خارج کردن دندان‌های نهفته، لثه و به عقب بردن دندان‌ها انجام می‌شود. طی اجرای این جراحی برش در لثه، قسمت بالای دندان‌ها ایجاد و از این طریق استخوان فک بالا بریده می‌شود. سپس فک در محل جدید و درست قرار می‌گیرد. مکان درست فک قبل از جراحی با کمک مدل‌های دندانی تعیین می‌شود و حین جراحی با کمک قطعه پلاستیکی کوچک متصل شده به دندان‌ها محل جدید فک قابل تشخیص است. همچنین حضور صفحات فلزی کوچک و پیچ‌ها محکم شده به آن به تعیین مکان درست فک بسیار کمک‌کننده هستند. این قطعات در استخوان فک کاملاً بی اثراند و هیچ خطری برای بدن ندارند.
در آخر نیز جای برش داده با بخیه درمان می‌شود و هیچ اثری از جراحی بر صورت و نواحی فک باقی نمی‌ماند. بعد از گذراندن دوره بهبودی پیشنهاد می‌شود برای زیبایی بیشتر دندان‌ها از روکش دندان جلو استفاده کنید.

جراحی فک پایین

جراحی فک پایین نیز بسیار شبیه فک بالاست. ابتدا برش کوچک در انتهای دهان روی لثه ایجاد می‌شود. سپس با دسترسی بهتر، فک پایین بریده می‌شود و فک در محل جدید و درست قرار می‌گیرد. محل جدید فک پایین مانند فک بالا با کمک قطعه‌های پلاستیک کوچک و متصل به دندان‌ها قابل تشخیص است که قرارگیری آن از قبل برنامه ریزی می‌شود. همچنین صفحات فلزی از جنس تیتانیوم در محکم سازی استخوان فک بسیار تأثیرگذار است و قرار داشتن آن در بدن هیچ تأثیری ندارد. بعد از اتمام مراحل جراحی، لثه برش خورده با کمک بخیه بسته می‌شود.

روند انجام جراحی فک

در ابتدا متخصص ارتودنسی، دندانپزشک یا جراح فک و صورت مشخص م یکند آیا کاندید جراحی اصلاحی فک و صورت هستید یا خیر. سپس جراح فک و صورت تشخیص می‌دهد کدام روش جراحی مناسب‌تر است و روشی که نتیجه اثربخش تری دارد را انتخاب می‌کند. درک این نکته بسیار مهم است که درمان شما احتمالاً شامل ارتودنسی قبل و بعد از جراحی است و این دوره درمانی چندین سال طول می‌کشد. اما جراحی قبل از شروع ارتودنسی یک تعهد بلند مدت برای شما و خانواده‌تان است. جراحی ممکن است تمام یا بخشی از استخوان فک بالا پایین و یا چانه را تغییر دهد و هنگامی که به‌طور کامل در مورد پرونده و گزینه‌های درمانی مطلع شدید تیم دندانپزشکی بهترین روش درمانی را تعیین می‌کند.

 • تصحیح استخوان: فک مقداری از استخوان قسمت بالای فک که دارای دندان است برداشته می‌شود. سپس فک با صفحات و پیچ‌های مخصوص در موقعیت درست محکم می‌شود.
 • اصلاح فک پایین بیرون زده: استخوان در قسمت عقب فک از قسمت جلو جدا شده و به‌گونه اصلاح می‌شود که قسمت دندان دار فک پایین می‌تواند برای تراز مناسب به عقب برگردد.
 • اصلاح فک پایین در حال عقب‌نشینی و چانه: استخوان در قسمت پایینی فک از پایه جدا شده و اصلاح می‌شود. قسمت نگهدارنده دندان فک پایین و بخشی از چانه به سمت جلو قرار می‌گیرد.

پس از اتمام مراحل جراحی، پیشنهاد می‌شود از روی بلیچینگ دندان یا کامپوزیت دندان استفاده کنید. در صورتی که دندان‌های مرتبی داشته باشید، قیمت بلیچینگ برای شما نسبت به دیگر روش‌های زیباسازی مناسب‌تر است.

دلایل مراجعه به جراح فک و صورت

تنظیم بایت دندان‌ها به این ترتیب دندان‌ها هنگام بسته شدن دهان به یکدیگر می‌چسبند.

 • اصطلاح شرایطی که به تقارن صورت کمک می‌کند.
 • کمک به کاهش درد ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی فکی
 • ترمیم آسیب یا وضعیت مادرزادی صورت مانند شکاف کام
 • جلوگیری از ساییدگی بیش از حد دندان‌ها
 • فعالیت‌های مانند گاز گرفتن، جویدن یا بلعیدن آسان‌تر می‌شود.
 • رفع مشکلات تنفسی مانند تنفسی دهان و آینه انسدادی خواب

نکته! بهترین زمان برای جراحی اصلاحی فک بعد از توقف رشد فک است. معمولاً در اواخر نوجوانی و اوایل دهه ۲۰ امکان انجام این جراحی محقق می‌شود.

دلایل مراجعه به جراح فک و صورت

چه زمانی به جراحی فک و صورت نیاز دارید؟

جراحان فک و صورت گاهی اوقات با نام جراح فک و صورت صدا زده می‌شوند. آن‌ها برای کنترل انواع مختلفی از شرایط و آسیب‌های قسمت‌های سر، گردن، دهان، فک و صورت آموزش دیده‌اند و بهترین انتخاب برای جراحی فک هستند. هزینه این جراحی نسبت به دیگر اقدامات دندانپزشکی کاملاً متفاوت است و با توجه به میزان مشکلات این قسمت مشخص می‌شود. اما برخلاف اقداماتی مانند پروتز دندان ارزان نمی‌توان این جراحی را با قیمت ارزان‌تر انجام داد. زیرا شرایط کاملاً مشخص شده برای آن در نظر گرفته می‌شود و هرگز امکان تغییر مواد و روند درمانی برای اجرای آن وجود ندارد.
معمولاً جراحان فک و صورت برای شرایط مختلف و بیماری‌های مربوط به ناحیه سر و گردن می‌توانند اقدامات مختلفی مانند رفع فک های نامرتب دندان، جراحی دندان عقل نهفته، جراحی ترمیمی دندان، درمان سرطان‌های سر و گردن، ایمپلنت‌های دندانی انجام می‌دهند. این جراح همچنین در زمینه بیهوشی و کنترل درد آموزش دیده و با تمرکز بر بیهوشی می‌توانند جراحی‌های مختلفی را به ثمر برساند.

چه سنی برای جراحی فک مناسب است؟

همیشه دندان پزشک ترمیمی زمان را می‌سنجد و بهترین موقعیت زمانی را برای اصلاح مشکلات دهان و دندان مشخص می‌کند. برخی اقدامات نیز مانند پر کردن دندان با لیزر نیاز به اجرا در زمان مناسب ندارد و بعد از بررسی شرایط لازم براحتی اجرا می‌شود. یکی از اقدامات مهم برای اجرا در زمان مشخص، جراحی فک است. معمولاً ناهنجاری‌های دندانی در طول رشد بلوغ برای بیمار و والدین آشکار می‌شود. بدن در این دوره دستخوش تغییرات زیادی است و تغییرات صورت توسط والدین قابل تشخیص است. در حالی که بیشتر تغییرات بخش طبیعی از رشد فرد است و در این حین رشد نامتناسب ممکن است برخی مشکلات را به دنبال داشته باشد.
جالب است بدانید جراحی استخوان فک در دندانپزشکی کودکان هیچ جایگاهی ندارد. زیرا ا تعیین زمانی که هیچ تغییر دیگری انتظار نمی‌رود در دوران کودکی کمی دشوار است. برای مثال فک پایین به ظاهر بلند ممکن است به‌دلیل رشد کندتر نسبت به فک بالا دیرتر به حالت نهایی خود دست یابد. پس بهتر است والدین برای جراحی فرزندان خردسال خود کمی محتاط‌تر باشند و در عین حال، از تأخیر انداختن بی مورد پرهیز کنند.

آیا جراحی فک با درد همراه است؟

جراحی فک معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و این موضوع به این معناست که شما در حین جراحی خواب هستید. بنابراین لازم نیست در مورد درد اثر از جراحی نگران باشید. اکثر جراحی‌ها حدود ۲ الی ۸ ساعت طول می‌کشد. اما مدت زمان دقیق آنبه روش انتخابی جراح بستگی دارد.

غذا خوردن بعد از انجام جراحی فک

اکثر بیماران بعد از جراحی حدود ۲ الی ۴ هفته باید از رژیم غذایی مایع پیروی کنند. مصرف مایعات به بهبودی بعد از جراحی بسیار کمک می‌کند و به فک زمان می‌دهد تا قبل از مصرف غذاهای سخت‌تر ترمیم شود. برخی نمونه‌های مواد غذایی مایع که می‌توانید از میل کردن آن‌ها لذت ببرید عبارتند از: آب، نوشابه، آبگوشت های شفاف، نوشیدنی‌های پروتئینی و شیک ها.

طول درمان جراحی فک

اکثر افراد ۱ الی ۴ روز بعد از جراحی در بیمارستان بستری می‌ماند. هنگامی که توانایی ترک بیمارستان را داشته باشد پزشک دستورالعمل های لازم برای غذا خوردن و رعایت بهداشت دهان را ارائه می‌دهد و مهمتر از همه، این دستورالعمل ها باید طی دوران بهبودی رعایت شود. بعد از جراحی طبیعی است که تورم، سفتی و ناراحتی در صورت و فک تجربه شود که تمام این موارد به مرور زمان کاملاً از بین می‌رود. البته پزشک داروهای لازم برای کاهش این علائم تجویز می‌کند.
در برخی موارد ممکن است قسمت لب بالا یا پایین بی حسی وجود داشته باشد که این مورد موقتی است و بعد از چند هفته یا چند ماه کاملاً از بین می‌رود. بهبودی نیز حدود ۶ الی ۱۲ هفته طول می‌کشد که بعد از چند هفته، ارتودنسی به‌منظور تراز کردن دندان‌ها با کمک بریس ها اجرا می‌شود.

روش های جراحی فک

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی فک

 • به‌مدت یک الی دو ماه بعد از جراحی از رژیم غذایی پرکالری و دارای پروتئین بسیار بالا استفاده کنید.
 • رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان یکی از نکات ضروری در دوره بهبودی است که از ابتلا به عفونت بخوبی جلوگیری می‌کند. بنابراین سعی کنید در طول روز حدود ۳ الی ۴ بار بعد از مصرف هر وعده غذایی مسواک بزنید و استفاده از آب نمک گرم را فراموش نکنید. 
 • احساس ناراحتی بعد از جراحی یکی از اثرات بسیار رایج است که برای درمان آن می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. همچنین اعمال یخ در ناحیه جراحی به کاهش درد بسیار کمک می‌کند.
 • برای کمک به کاهش تورم به شما دارو داده می‌شود. تورم حدود ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از جراحی به اوج خود می‌رسد و بعد از آن کم کم کاهش می‌یابد. برای رفع این مشکل سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید و هنگام خوابیدن از یک بالش اضافی استفاده کنید.
 • ممکن است در بینی احساس گرفتگی داشته باشید. لطفاً بینی خود را باد نکنید، زیرا این کار باعث افزایش فشار بیش از حد در محل جراحی می‌شود.

هزینه جراحی فک

قیمت جراحی فک نسبت به دیگر اقدامات زیبایی دندان مانند هزینه جرمگیری دندان اصلاً قابل مقایسه نیست، زیرا این عمل جراحی تحت بیهوشی انجام می‌شود و باید هزینه‌های قابل توجهی برای انجام آن در نظر بگیرید. به‌طور کلی، قیمت نهایی این جراحی بر اساس مشکلات و شرایط بیمار مشخص می‌شود و همچنین میزان مهارت جراح روی هزینه بسیار تأثیرگذار است. بدون شک هر چقدر ناهنجاری‌های استخوان فک بیشتر باشد هزینه جراحی افزایش می‌یابد. در حالی که تحت هیچ شرایطی نباید از انجام آن تردید کنید.

جراحی فک در کلینیک دندانپزشکی نعمت اللهی

کلینیک دندانپزشکی نعمت اللهی یکی از بهترین و باسابقه‌ترین کلینیک‌های تهران است که با بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین ابزارها و تجهیزات خدمات منحصر به فرد و با کیفیتی در اختیار مراجعین محترم قرار می‌دهد. جراحی فک یکی از خدمات حرفه‌ای این مجموعه است که توسط تیم کاربرد و متخصص انجام که حین مراحل آن بالاترین استانداردهای دنیا رعایت می‌شود. دیگر خدمات اجرایی کلینیک شامل ارتودنسی، بلیچینگ، پروتز دندان و... است که شما با خیال راحت می‌توانید تمام اقدامات لازم برای حفظ سلامتی و ظاهر دهان و دندان خود انجام دهید و به مجموعه‌ای دیگر نیازی نداشته باشید.

قسمت نظر بسته شده است.

مشاوره رایگان و تماس