کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست

استفاده از کامپوزیت مانند جرمگیری دندان می تواند به شما در دستیابی به لبخندی درخشان و زیبا کمک کند. ما در کلینیک دندانپزشکی نعمت الهی در کنار شما هستیم تا زیبایی و سلامت را به لبخند شما بازگردانیم.

بیماری های دهان و دندان بر سلامت، رفاه و کیفیت زندگی مردم تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر این، سلامت ضعیف دهان و دندان که ممکن است با بروز آسیب باکتریایی و التهاب سیستمیک همراه باشد می تواند پیامدهای نامطلوبی به همراه داشت باشد.

از جمله دیابت کنترل نشده، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های تنفسی. با وجود پیشرفت های گسترده در آموزش و ارتقا سطح بهداشت دهان و دندان جامعه، درمان پوسیدگی دندان  و پروتز دندان همچنان بخشی جدایی ناپذیر از دندانپزشکی روزمره نیاز به کامپوزیت دندان خرگوشی است.

دندان های بیمار قبل و بعد از کامپوزیت دندان

لبخند سفید و براق

بدون درد و آسیب

دوام بالا بدون آسیب

بیش از 20 درصد از بزرگسالان ایالات متحده و بیش از یک سوم افراد در همه گروه های سنی در سراسر جهان حداقل یک بار پوسیدگی دندان را تجربه می کنند. کامپوزیت های دندانی مبتنی بر رزین از سال 1981 به عنوان مواد ترمیمی در درمان پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

کامپوزیت دندان راه حلی برای رفع آسیب های جزئی یا شکاف در دندان ها می باشد. کامپوزیت معمولاً برای پر کردن تراش، شکستگی یا شکاف بین دندان ها یا برای رفع تغییر رنگ استفاده می شود. رزین کامپوزیتی به دندان متصل شده و شکل می گیرد تا ظاهر اولیه آن بازگردد. رنگ رزین با دندان های شما مطابقت دارد بنابراین به نظر می رسد که یک قسمت طبیعی دندان است و می تواند ظاهری زیبا به دندان شما اعطا کند.

کامپوزیت دندان چه مزایایی دارد؟

کامپوزیت دندان یک روش غیر تهاجمی است که می تواند جایگزین روش های پردردسرتری مثل روکش دندان و لمینت کردن باشد. انجام کامپوزیت ونیز دندان معمولاً تنها به یک بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. کامپوزیت کردن یک راه سریع و موثر برای رفع مشکلات جزئی و مسائل زیبایی است.

طی انجام کامپوزیت دندان تنها نیاز است سطح دندان کمی زبر شود تا رزین به آن بچسبد؛ در نتیجه ساختار دندان سالم باقی می ماند. برخلاف لمینت کردن و عصب کشی دندان که ممکن است قسمتی از دندان به طور دائمی برداشته شود. متخصصین باتجربه ی ما در کلینیک دندانپزشکی نعمت الهی در طی ویزیت تمام این ویژگی ها و مزایا را به جزئیات برای شما شرح خواهند داد و در تمام مسیر در کنار شما هستند.

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان به شرح زیر است:

 • کامپوزیت به محض قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش سفت می شود. در نتیجه روند انجام بسیار سریع است.
 • کامپوزیت دندان می تواند به سرعت لبخند شما را بهبود بخشد بدون این که آسیبی به دندان های شما وارد کند.
 • کامپوزیت دندان می تواند جایگزین ارزان تری برای روکش یا لمینت باشد.
 • کامپوزیت دندان فرایندی کمتر تهاجمی است و می تواند تنها در یک نوبت تکمیل شود.
 • با مسواک زدن منظم و حفظ بهداشت دهان و دندان، کامپوزیت دندان های شما می توانند تا سال ها دوام داشته باشند.
 • برخلاف پرکردگی های سنتی، دندانپزشک می تواند از کامپوزیت به طور موثر در هر ناحیه ای از دهان، به ویژه در نواحی باریک دهان بیمار استفاده کند. کنترل رطوبت مشکل اصلی در این مناطق است. پرکردگی کامپوزیت دندان (در فرم خشک آن) نه تنها منطقه مورد نظر را به طور کامل پوشش می دهد بلکه رطوبت را نیز کنترل می کند.
 • پرکردن کامپوزیت مقرون به صرفه تر از سایر روش های پر کردن دندان است.
 • مواد سازنده ی کامپوزیت بسیار ایمن هستند و هیچ گونه خطری برای سلامتی در استفاده های دراز مدت ایجاد نخواهند کرد.
 • بسیاری از بیماران از ایجاد حفره های بیشتر پس از پر کردن استاندارد دندان شکایت دارند. با این حال، پرکردن کامپوزیت باعث می شود لبه های دندان شما نسبت به سایر پرکردگی ها مقاوم تر شوند، بنابراین اگر مستعد ایجاد حفره هستید، باید پر کردن کامپوزیت دندان را در نظر بگیرید.
 • پر کننده های کامپوزیت دندان، قوی تر هستند و در برابر نیروی جویدن مقاومت می کنند. به همین دلیل احتمال حل شدن یا شکستن آنها نسبت به سایر پرکننده ها مانند سرامیک کمتر است.

انواع کامپوزیت های موجود برای دندان

 • ماکروفیل: اولین کامپوزیت هایی که وارد بازار شدند ماکروفیل ها بودند. پرکننده های ماکرو دارای ذراتی با اندازه ی از 10 تا 50 میکرومتر هستند. این ذرات بزرگ بسیار مستحکم، اما زیبایی معمولی دارند. به صیقل دادن نهایی آن ها بسیار دشوار است. مشکل پولیش با ماکروفیل ها به علت اندازه بزرگ ذرات پرکننده میباشد؛ به این دلیل که برخی از این ذرات بزرگ هستند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده میباشند؛ در ماتریس رزینی کامپوزیت "پوسته پوسته" می شوند. امروزه کامپوزیت های ماکروفیل به طور گسترده استفاده نمی شوند.
 • میکروفیل: میکروفیل ها اولین بار در اواخر دهه 1970 به بازار عرضه شدند. اندازه ذرات زیر 100 نانومتر است. میکروفیل ها برخلاف ماکروفیل، قابلیت پرداخت پذیری و زیبایی بیشتری دارند اما در ایجاد مقاومت، ضعیف تر عمل می کنند. میکروفیل ها آنقدر قوی نیستند که بتوانند در برابر نیروهای فشاری در قسمت خلفی مقاومت کنند.
 • هیبرید: میکرو هیبرید ها کامپوزیت های دندانی هستند که قدرت پرکننده های ماکرو و قابلیت پرداخت پذیری میکروفیل ها را با هم دارا می باشند. هیبریدها حاوی ترکیبی از ذرات بین 10 تا 50 میکرومتر و همچنین ذرات 40 نانومتر هستند.
 • نانو کامپوزیت: جدیدترین نسل کامپوزیت ها، نانوکامپوزیت ها هستند. نانوکامپوزیت حاوی ذرات 20 نانومتری است. ذرات نانوکامپوزیت در کنار هم جمع شده و نانوساختارها را تشکیل می دهند. این عمل سبب می شود ذرات کوچکتر کنار هم قرار گیرند و به عنوان ذرات بزرگتر عمل کنند؛ در نتیجه باعث افزایش استحکام، مقاومت در برابر سایش و قابلیت پرداخت می شود.

معایب کامپوزیت دندان

پرکردگی های کامپوزیتی به اندازه آمالگام قوی نیستند، اما همچنان کاملاً قوی به شمار می آیند و می توانند سال ها دوام بیاورند. بن سالانه تا 3-11 درصد برای دندان های خلفی و قدامی گزارش شده است. پوسیدگی ثانویه و شکستگی حاشیه کامپوزیت دندان از دلایل اصلی شکست های ترمیم است.

درصد موفقیت و شکست کامپوزیت

آیا کامپوزیت های دندانی ایمن هستند؟

پر کردن کامپوزیت دندان در چند سال گذشته به سرعت جایگزین آمالگام نقره شده است. بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که رزین کامپوزیت هیچ نگرانی برای سلامتی ندارد. قیمت هر واحدکامپوزیت و درزگیرها از مواد رزینی ساخته شده اند که حاوی BPA است و پس از جایگزینی پرکننده تا مدتی در دهان آزاد می شود.

با این حال، جامعه دندانپزشکان به برخی از حقایق مهم اشاره کردند. به گفته آنها، مطالعات هیچ نتیجه قطعی در مورد استفاده از BPA در رزین ها به عنوان یک جزء مضر نشان نداده است. علاوه بر این، آنها معتقدند که رزین های کامپوزیت از مقدار ناچیزی از Bis-GMA استفاده می کنند که برای بیماران مضر نیست.

آنها به این نتیجه رسیدند که نگرانی های بهداشتی در مورد رزین های کامپوزیت بی اساس است و شواهد قابل ملاحظه ای برای اثبات BPA به عنوان تهدیدی برای سلامت انسان وجود ندارد. در نتیجه کامپوزیت دندانی گزینه ای کاملا ایمن و سالم برای استفاده های درمانی یا زیبایی و محافظت از دندان های شما در برابر پلاک های میکروبی می باشد.

قسمت نظر بسته شده است.

مشاوره رایگان و تماس