روکش دندان

روکش یا تاج دندان

روکش دندان

 روکش دندان یا تاج دندان کلاهک‌هایی مصنوعی هستند که در قسمت بالای دندانی که آسیب دیده و یا پوسیده شده، قرار می‌دهند. روکش دندان درواقع به عنوان تاج دندان عمل می‌کند. طراحی و ساختار این روکش‌ها طوری است که کاملا شبیه به تاج دندان  با ظاهری کاملا طبیعی می‌باشد. در واقع روکش‌های دندان برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی بیشتر دندان‌ها  بعد از عصب کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به استحکام و ترمیم دندان‌ها کمک بسیاری می‌کند.

کاربرد روکش، برای دندان‌هایی است که دیگر ترمیم به روی آن‌ها جواب نمی‌دهد. این بدان بمعنی است که اگر یک دندان به قدری آسیب دیده باشد و یا پوسیدگی زیادی را به همراه داشته باشد، دیگر پر کردن ساده دندان و جراحی لثه برای ترمیم و سالم شدن کافی نبوده و در کنار آن از روکش دندان استفاده می‌کنند.  اگر ریشه دندان دچار عفونت شده باشد، قبل از روکش می‌بایست عفونت را با مصرف دارویی که دکتر تجویز می‌کند، از بین برد و سپس روکش دندان، قرار داده شود.

البته در برخی شرایط با توجه به تشخیص دکتر، ممکن است پس از درمان ریشه و پر کردن دندان نیازی به روکش کردن نباشد. دندان‌هایی که روکش شده‌اند نیز ممکن است پس از گذشت چند سال دچار پوسیدگی شوند که در این صورت باید ابتدا ریشه ترمیم و مجدد روکش بر روی تاج دندان قرار بگیرد.

عمر دندان آسیب دیده و یا پوسیده شده پس از انجام روکش بیشتر می‌شود در واقع درصد خرابی آن‌ها به 0 می‌رسد. دندان ترمیم شده به صورت ایزوله زیر روکش قرار گرفته و انتخاب نوع روکش نیز بر عهده شخص می‌باشد.

روکش دندان-نعمت الهی تاج دندان-نعمت الهی

ترمیم فرم و شکل دندان

دندان های سفید و زیبا

تقویت دندان‌های پوسیده

محافظت از دندان

بیماری های دهان و دندان بر سلامت، رفاه و کیفیت زندگی مردم تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر این، سلامت ضعیف دهان و دندان که ممکن است با بروز آسیب باکتریایی و التهاب سیستمیک همراه باشد می تواند پیامدهای نامطلوبی به همراه داشت باشد.

از جمله دیابت کنترل نشده، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های تنفسی. با وجود پیشرفت های گسترده در آموزش و ارتقا سطح بهداشت دهان و دندان جامعه، درمان پوسیدگی دندان همچنان بخشی جدایی ناپذیر از دندانپزشکی روزمره است.

روکش دندان فوری و انواع آن

روکش دندان سرامیکی

از زیباترین و شیک ترین انواع روکش می‌توان به روکش سرامیکی اشاره کرد. مدل سرامیکی دارای ظرافت و سازگاری بیشتر با لثه‌ها و فک دارد.این مدل از روکش‌ها با مرور زمان دچار تغییر رنگ نمی‌شوند و سایه سیاه و یا لک بر لبه‌های آن به وجود نمی‌آید. روکش سرامیکی ساخته شده از مواد و متریالی چون: زیرکونیا و سیلیکات می‌باشد.

روکش سرامیکی برای زیبایی و جلوه ی دندان‌های جلویی بسیار پر کاربرد بوده و این روزها تعداد زیادی از افراد از این روکش‌ها برای یکدست شدن دندان‌هایشان استفاده می‌کنند که با نام ‌های کامپوزیت و لمینت سرامیکی معروف هستند. در مقاله‌های بعدی به صورت کامل در مورد کامپوزیت و لمینیت اطلاعات دقیق‌تری دراختیارتان قرار خواهیم داد.

روکش های استیل

همان طور که از نام آن مشخص است، این روکش از نوع استیل بوده و به نسبت دیگر مدل‌های روکش، دارای قیمت ارزان‌تر و مناسب‌تری می‌باشد. روکش استیل ارزان ترین نوع روکش دندان محسوب می‌شود. روکش دندان استیل دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی است که به صورت موقت بر روی دندان قرار داده می‌شود. بیشترین کاربرد آن نیز برای دندان‌های شیری کودکان به عنوان روکش موقت تا آماده شدن روکش اصلی دندان می‌باشد.

روکش دندان فلزی 

این مدل از روکش‌ها با ترکیب فلز و سرامیک در لابراتوارهای مخصوص ساخته شده و توسط دندان پزشک بر روی دندان چسبیده می‌شود. از بهترین و مستحکم ترین نوع روکش به شمار می‌رود که بیشتر برای دندان‌های آخری و آسیاب کاربرد دارد. علت این که برای دندان‌های واقع در عقب فک پس ا استفاده می‌شود این است که در برخی شرایط خط فلز روکش در نزدیکی خط لثه مشخص می‌شود. برای زیبایی بیشتر فک و لثه مانند جرمگیری دندان بهتر است از روکش دندان فلزی یا همان PFM در دندان‌های جلویی استفاده نشود.

انواع روکش دندان-نعمت العی

روکش طلا یا تمام فلز

روکش طلا از نظر ماندگاری، کیفیت و دوام در درجه عالی و فوق العاده‌ای از روکش‌ها به شمار می‌روند. روکش طلا با توجه به سازگاری و هماهنگی بسیار مطلوبی که با بدن و لثه انسان دارد و به خوبی با فک تطابق می‌پذیرد در زمان‌های گذشته، بیشترین کاربرد را داشته است. با فشارهای وارد شده در طول زمان مقاومت و استحکام روکش نه تنها کم نمی‌شود، بلکه بیشتر و بهتر بر جای خود باقی می‌مانند.

البته روکش‌های دندان تمام فلز از متریال دیگری مانند کبالت، نیکل، کرم، پلاتینیوم و غیره نیز طراحی و ساخته می‌شوند که نسبت به سلیقه شما عزیزان بر روی دندان کار می‌شود. با توجه به جنسی که دارند اصلا فرسودگی و ساییدگی نخواهند داشت. نکته قابل توجهی که شاید پرسش بسیاری از شما عزیزان باشد این است که، روکش تمام فلز یا طلا با گذشت زمان دچار تغییر رنگ در اطراف و نزدیکی لثه نخواهد شد پس با خیالی آسوده از این روش درمانی می‌توانید استفاده کنید.

مواد ساخت روکش دندان جلو

تاج دندان در واقع یک وسیله مصنوعی برای ترمیم و بازیابی فرم و شکل دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاج همانند یک کلاه ایمنی بر روی دندان عمل می‌کند که در این صورت باعث ایجاد سطح خارجی آن می‌شود. تاج دندان در واقع یک ترمیم مصنوعی ا

ست که مانند روکش برای دندان‌های پوسیده و آسیب دیده به کار برده می‌شوند. تاج دندان در قالب یک ایمپلنت برای دندان عمل می‌کند. در واقع تاج باعث تقویت شدن دندان‌های پوسیده شده و مواردی که در آن مقدار زیادی از دندان آسیب دیده استفاده و جایگزین می‌شود.

  • برای پوشاندن و زیبایی دندانی که ایمپلنت شده است
  • برای دندانی که پوسیدگی و آسیب زیادی داشته باشد
  • برای محافظت از دندانی که بر اثر ضربه شکسته و یا ترک خورده باشد
  • در صورتی که دندان تغییر رنگ داده و با روش‌های دیگر درمان نمی‌شود
  • برای دندان‌هایی که عصب کشی و یا پر شده اند

روکش دندان عصب کشی شده

هنگامی که دندان آسیب دیده و یا پوسیده با مواد مخصوص توسط دندان پزشک عصب کشی می‌شود، دیگر دارای دوام و استحکام مطلوبی می‌باشد. این در صورتی است که بسیاری از افراد بر این باورند که دندان عصب کشی شده تنها با روکش استحکام و مقاومت پیدا می‌کند. این باور کاملا غلط است. تنها علت سست شدن دندان عصب کشی شده در این است که دندان در بخش بسیار زیادی دچار پوسیدگی شده و پزشک برای از بین بردن آن تمام پوسیدگی را تراشیده است. هر چه پوسیدگی دندان بیشتر باشد، قطعا پایه و ریشه آن نیز ضعیف‌تر خواهد بود. حال روکش کردن یک دندان پس از پر کردن و یا عصب کشی تنها با تشخیص دندان پزشک صورت می‌گیرد. اگر دندان پر شده استحکام کافی را نداشته باشد، پس از پر کردن یا عصب کشی باید با روکش مناسب پوشانده شود در غیر این صورت همان عصب کشی و پر شدن دندان کافی است. تمام موارد ذکر شده باید تنها زیر نظر کارشناسانه‌ی دندان پزشک تایید شود. پس تمامی دندان‌ها نیاز به روکش نداشته ولی فرد می‌تواند برای زیبایی بیشتر دندان‌های جلو از روکش‌های جدیدی که این روزها باب شده استفاده کند.

روکش دندان عصب کشی شده-نعمت الهی

قیمت روکش دندان

از کاربردی‌ترین و متداول‌ترین موارد استفاده از روکش دندان، در مواقعی است که دندان نیاز به ترمیم داشته و یا شکیته شده است. زمانی که قسمتی از دندان را بر اثر اتفاق‌های گوناگون از دست می‌دهیم، توسط تشخیص پزشک برای بالا بردن استحکام و دوام آن پس از پر کردن، باید روکش شود. روکش پس از پر شدن دندان با مواد مخصوص انجام می‌پذیرد و طول عمر دندان آسیب دیده را چند برابر خواهد کرد.

از دیگر کاربرد‌های جالب انواع روکش، جنبه زیبایی آن است. این روزها با توجه به استقبال بی شماری از مردم که بیشتر شامل قشر جوان است، روکش‌های مخصوصی برای زیبایی به وجود آمده‌اند. این روکش‌ها تنها برای دندان‌های آسیب دیده استفاده نمی‌شود، بلکه کسانی که علاقه دارند تا دندان‌های یکدست و خیلی سفید داشته باشند هم می‌توانند از کامپوزیت یا لمینیت بهره ببرند. این مدل از روکش‌ها به دندان فرم و شکل زیبایی می‌دهد و بیشتر برای دندان‌هایی که در خط لبخند وجود دارند، استفاده می‌شود.

قسمت نظر بسته شده است.

مشاوره رایگان و تماس