جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چیست

قبل از ارائه تعریف جرم گیری دندان بهتر است ابتدا بگویم جرم چیست. در حقیقت جرم دندان همان پلاک‌ میکروبی که به صورت لکه‌های زرد یا سفید روی سطح دندان‌ها دیده می‌شوند. وجود فعالیت باکتری‌ها و املاح بزاقی در دهان باعث ایجاد پلاک‌ها و عفونت دندان می‌شوند. وجود جرم‌های دندانی موجب آسیب به مینای دندان و مشکلات دندانی دیگر می‌شود.اگرچه پلاک‌های ایجاد شده ضعیف و نازک می‌باشند اما با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بین نمی‌روند. 

جرمگیری دندان چیست-نعمت الهی جرمگیری دندان چیست-نعمت الهی

لبخند سفید و براق

زدودن لکه های دندان

جلوگیری از پوسیدگی سریع دندان‌ها

برای رهایی از این پلاک‌ها و قالب دندان باید به دندانپزشک مراجعه نمود تا با تجهیزات و ابزار مخصوص دندانپزشکی دندان‌هایتان را جرم گیری نماید. جرم روی دندان را می‌توان به آهک موجود در بدنه کتری تشبیه کرد. همانطور که این آهک با آب از بین نمی‌رود، جرم‌های دندان نیز با مسواک از بین نخواهند برد.

نحوه انجام جرم گیری دندان

جرمگیری دندان در چند جلسه انجام می‌شود و فرد باید در مدت زمان بین جلسات خود بهداشت را رعایت کرده و طبق دستور دندانپزشک موارد بهداشتی را رعایت کند. برای جرمگیری سه روش اصلی وجود دارد اما دو روش اول مرسوم‌تر هستند و از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر.

۱. جرمگیری با استفاده از ابزارهای دستی

در این روش دندانپزشک از یک نوع ابزار دستی جرمگیر استفاده می‌کند و جرم‌های موجود بر روی دندان را برمی‌دارد. در این روش چون دندانپزشک نمی‌تواند جرم‌ها را بر روی دندان ببیند، باید از حس لامسه خود برای تشخیص جرم موجود بر روی دندان استفاده کند. ا ز آبسه دندان چه میدانید؟

۲. جرمگیری با استفاده از ابزار اولتراسونیک

این ابزار با داشتن یک سر فلزی و از طریق لرزش جرم‌ها را از بین می‌برد. در این روش آب بر روی دندان‌ها برای شستن جرم‌های کنده شده و خنک نگهداشتن سر ابزار اسپری می‌شود. این روش جرمگیری شامل سه مرحله متفاوت است که با یکدیگر به بررسی  روش های سفید کردن دندان این مراحل می‌پردازیم. 

نحوه انجام جرم گیری دندان -نعمت الهی

مرحله ۱: جرمگیری و کورتاژ لثه

بعد از جرمگیری دندان‌ها ممکن است عواملی که سبب عفونت لثه می‌شوند در اطراف دندان از بین نروند، در نتیجه کورتاژ لثه‌ای می‌تواند این عوامل را از بین ببرد. در این قسمت با حذف این عوامل، بافت همبند در قسمت‌های زیرین سالم می‌ماند. 

مرحله ۲: بروساژ دندان

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از یک خمیر و دستگاهی چرخشی که دارای برس است، بروساژ دندان را انجام می‌دهد. این مرحله بعد از انجام جرمگیری دندان صورت می‌گیرد و باعث به وجود آمدن سطحی صاف بر روی دندان، حذف رنگ و لکه و سفید شدن دندان می‌شود. 

مرحله ۳: صیقلی کردن دندان با استفاده از AIRFLOW

این روش برای زدودن لکه و تغییر رنگ حاصل از کشیدن سیگار و قلیون یا مصرف زیاد قهوه، چای و دیگر نوشیدنی‌های رنگی است. این مرحله جرم‌های باقی مانده بر روی دندان را به طور کامل از بین می‌برد و سبب سفید شدن دندان‌ها می‌شود. در این مرحله هیچ تماس مستقیمی با دندان صورت نمی‌گیرد و فشار و گرمای حاصل از Airflow باعث بهبود دندان‌ها نیز می‌شود. این مرحله نسبت به مراحل و روش‌های دیگر جرمگیری بهتر است و فرد دردی را حس نمی‌کند. 

۳. جرمگیری دندان با استفاده از لیزر 

جرمگیری و دندانپزشکی بدون درد با استفاده از لیزر هم یک روش درمانی است و هم برای پیشگیری استفاده می‌شود. در این روش پس از جرمگیری دندان‌ها، پاکت‌های لثه و سطح ریشه دندان با استفاده از لیزر آبی بهبود می‌یابد. لازم به ذکر است که جرمگیری با استفاده از لیزر روشی بدون خطر و بدون درد می‌باشد.

مزایای جرمگیری دندان

  • جلوگیری از پوسیدگی سریع دندان‌ها
  • جلوگیری از به وجود آمدن بیماری‌های لثه
  • از بین بردن بوی نامطبوع دهان
  • سفیدتر کردن دندان‌ها و زیبایی بیشتر آن‌ها
  • افزایش سلامت در تمام بدن
  • ممانعت از هزینه‌های گزاف و تعداد جلسات درمانی بیشتر

مزایای جرمگیری دندان-نعمت الهی

آیا جرم گیری درد دارد

اگرچه ممکن است دندان‌های بسیاری از مردم دارای جرم باشد اما با این وجود برای از بین بردن آنها هیچ اقدامی نمی‌کنند. زیرا کسانی که تاکنون جرم گیری دندان نداشته‌اند بر این باورند که جرم گیری درد آور است. این در حالی است که بیمار هنگام جرم گیری درد بسیار کمی را احساس می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر دندان‌هایتان به جرم گیری نیاز دارد هرچه زودتر این کار را انجام دهید. چرا که هرچه جرم دندان بیشتر باشد، حساسیت و شدت درد نیز بیشتر خواهند بود.

آیا جرم گیری درد دارد؟-نعمت الهی

هزینه جرم گیری دندان

تعداد دفعات نیاز به جرمگیری دندان ارتباط مستقیم با هزینه جرمگیری دندان دارد. بسته به میزان رعایت نکات مربوط به بهداشت و سلامت دهان می‌باشد. طبعا هرچقدر بیشتر از دندان‌های‌ خود مراقبت نمایید، پلاک‌های کمتری نیز روی دندان‌ها انباشته می‌شوند. در نتیجه به تعداد دفعات کمتر برای جرم گیری نیاز خواهد بود.با این وجود همه افراد باید سالی یک مرتبه دندان‌هایشان را جرم گیری کنند. این گفته که هر ۶ ماه یکبار باید عمل جرمگیری بر روی دندان‌ها صورت گیرد اصلا منطقی نیست. تعداد افراد بسیار انگشت شماری هستند که دندانپزشک تشخیص می‌دهد تا هر ۶ ماه یکبار جرمگیری انجام دهند. 

قسمت نظر بسته شده است.