جرم گیری دندان

همانطور که می‌دانید جرم گیری دندان به طور معمول برای بیماران مبتلا به بیماری لثه و افرادی که روی دندان‌هایشان تجمع بیش از حد پلاک دارند انجام میشود. مراحل شست و شوی روزانه با مسواک پاکسازی دندان را در مرحله سطحی انجام می‌دهد ولی جرم گیری دندان به صورت اصولی و عمیق تر جرم‌های دندانی را از بین می‌برد. اگر دندانپزشک پاکسازی دندان را برای شما تجویز کرده است، باید بدانید چه روش‌هایی برای شما مفید است تا بتوانید برای آنچه که پیش رو دارید آماده شوید.
میلیون‌ها باکتری در دهان ما فعالیت می‌کنند؛ اگر اجازه دهیم که این باکتری‌ها در دهان باقی بمانند، باعث ایجاد یک ماده چسبنده به نام پلاک روی دندان‌ها میشوند. پلاک‌ها ذرات قند و اسیدها را روی خود انباشته می‌کنند و سبب نابودی مینای دندان و در حالت شدیدتر سبب عفونت در بافت لثه می‌شوند. راه رهایی از این مشکلات، از بین بردن منبع آن است. خوشبختانه روش‌های زیادی برای از بین بردن این پلاک‌ها با استفاده از تجهیزات و ابزارهای مدرن وجود دارد تا از آن طریق نسبت به جرم گیری اقدام کنید. در حالت کلی جرم گیری به منظور پاکسازی تمام پلاک‌های موجود روی دندان تا زیر خط لثه انجام می‌گیرد.

جرمگیری دندان چیست جرمگیری دندان چیست

لبخند سفید و براق

زدودن لکه های دندان

جلوگیری از پوسیدگی سریع دندان‌ها

روش های جرم گیری دندان یا بروساژ

برای بروساژ دندان روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به بررسی انواع آن می‌پردازیم:

جرم گیری دندان با لیزر

استفاده از لیزر در بسیاری از بخش های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیزرهای دندانپزشکی دستگاه های کامپیوتری و پیشرفته‌ای هستند که پرتوهای قدرتمندی از نور را به سمت حفره دهان هدایت می‌کنند تا به دندانپزشک کمک کند از این طریق پلاک‌ها یا سایر موارد ناخواسته روی دندان‌ را از بین ببرد. نکته جالب در ارتباط با آن‌ها این است که این لیزرها حتی توانایی درمان عفونت لثه و پوسیدگی دندان را نیز دارند. استفاده از این روش باعث سفید کردن دندان و جرم گیری می‌شود. بعد از انجام پاکسازی عمیق دندان‌ها قسمت پاکتهای لثه و سطوح ریشه توسط لیزر درمان می‌شود و نیاز به جراحی لثه به شیوه های قدیمی نیست. انجام این عمل روند اتصال بافت‌های لثه را بهتر می‌کند و باعث کاهش التهاب موجود می‌شود.
استفاده از لیزر مزایای زیادی دارد که شامل حداقل میزان تورم در قسمت دهان، کمترین میزان درد، و کمترین میزان خونریزی است و حتی زمان بهبودی سریعتر انجام می‌پذیرد. همچنین بیمارانی که درمان‌ توسط لیزر را انتخاب می‌کنند، معمولاً در طول عمل و دوره بعد از اتمام آن احساس راحتی بیشتری می‌کنند. هنگام استفاده از لیزر برای جرم گیری دندان نیاز به بی حسی موضعی نیست؛ چون این روش تقریبا بدون درد است و علاوه بر آن، بیمار در مقایسه با سایر روش‌ها زمان کمتری را روی صندلی دندانپزشکی می‌گذرانند.

جرم گیری دندان با بی حسی

پس از تجویز جرم گیری توسط دندانپزشک مشخص می‌شود که مرحله جرم گیری با بی حسی یا بدون بی حسی انجام می گیرد. در ابتدا باید این مسئله را بدانید که جرم‌های درون دهان در دو نوع بسته بندی می‌شوند و در نوع اول جرم‌ها و پلاک‌ها به لب به دندان چسبیده اند و جای نگرانی نیست و شما در بهترین زمان به دندانپزشک مراجعه کرده‌اید. البته شاید به سبب وجود این جرم‌ها رنگ و ظاهر دندان شما شکل ناسالم‌ای به خود داشته باشد، اما با این حال احتمال بروز مشکلات دیگر به شدت پایین است.
اما حالت دیگری وجود دارد که به علت تجمع بیش از حد پلاک ها در اطراف و زیر خط  لثه، دندانپزشک مجبور شود تا فرایند جرم گیری را با استفاده از بی حسی انجام دهد تا برای شما دردناک نباشد. در شرایط دیگر اگر لثه و دندان‌های حساسی دارید باید با پزشک در میان بگذارید چرا که برای شما نیز بی حسی ضروری است. البته اینکه جرم گیری از چه طریقی انجام می‌گیرد نیز بر نیاز به بی حس بودن یا نبودن تاثیر گذار است. در بیشتر موارد بی حسی زمانی اعمال می‌شود که دندان‌های شما نیازمند پاکسازی به صورت عمیق باشند؛ چراکه جرم گیری‌های معمولی عموما درد به صورت خفیف یا اصلا وجود ندارد. باید به این نکته توجه داشت که ممکن است پس از ازبین رفتن بی حسی احساس درد شروع شود که این مسئله طبیعی است؛ چون بی حسی درد را فقط در حین عمل از بین می‌برد. البته باید توجه داشت که هزینه بروساژ دندان در حالت بی حسی بیشتر از بدون بی حسی است.

جرم گیری با استفاده از ابزارهای دستی

اگر به مقدار خفیفی جرم روی دندان‌ها وجود داشته باشد، می‌توان از ابزارهای دستی جهت پاکسازی آن‌ها استفاده  کرد. در این روش دندانپزشک با استفاده از حس لامسه پلاک‌های دندانی را شناسایی و با استفاده از ابزار فلزی آن را می‌تراشد. دندانپزشک این ابزار نازک را زیر خط لثه قرار می‌دهد تا به پلاک‌هایی که مسواک شما به آن دسترسی ندارد دسترسی پیدا کند. دندانپزشکی ترمیمی سعی می‌کند تا با استفاده از ابزارهای موجود، نسبت به ترمیم و احیای دندان‌های شما اقدام کند.

جرم گیری دندان توسط ابزارهای اولتراسونیک

یک جرم‌گیر اولتراسونیک جرم‌ها را به‌طور ملایم از دندان‌های شما پاک می‌کند و به آن‌ها آسیبی نمی‌رساند. این دستگاه به صورت مکانیکی با استفاده از انرژی ارتعاشی بالا و ایجاد امواج ضربه‌‌ای فعالیت باکتری‌ها را مختل می‌کنند و از طریق یک محفظه کوچک که بالای جرم‌ گیر قرار دارد، آب را با فشار به بیرون می‌فرستد و از این طریق علاوه بر شستشوی باکتری و پلاک‌ ها از روی دندان، به خنک شدن نوک جرمگیر اولتراسونیک نیز کمک می‌کند. از جرم‌گیر اولتراسونیک می‌توان به صورت زیر لثه‌ای استفاده کرد و رسوبات جرم را از زیر خط لثه پاکسازی کرد.

جرم گیری دندان با دستگاه AMD laser

در این روش بلیچینگ دندان روی سطح دندان‌ها در جهت روشن و سفید کردن آن قرار می‌گیرد و پس از آن پرتو لیزر با سرعت و به صورت مستقیم روی سطح دندان‌ها تابیده می‌شود. شما نیاز دارید که پس از انجام این روش مجددا به دندانپزشک برای بررسی های لازم مراجعه کنید تا در دندانپزشک مطمئن شود که پاکت های لثه شما در حال بهبودی است و بیشتر از ۳ میلیمتر افزایش نیافتند. اما اگر چنین نباشد ممکن است روش‌های درمانی دیگری که قوی تر هستند توصیه و تجویز شوند.

مزایای جرمگیری دندان

چرا جرم گیری دندان ضروری است؟

تمیز کردن دندان‌ها برای جلوگیری از تشکیل پلاک و جرم یک عمل ضروری به حساب می آید. برخی از مزایای انجام جرم گیری عبارتند از:

پیشگیری از ایجاد حفره: باکتری موجود در پلاک، مینای دندان را از بین می‌برد. مینا از دندان‌ها در برابر حفره ها محافظت می‌کند بنابراین بدون مینا حفره‌ها ایجاد می‌شوند و باکتری‌ها وارد لایه‌های درونی دندان می‌شوند. شما می‌توانید پس از پرکردن دندان نسبت به جرم گیری برای دندان اقدام کنید و با از بین بردن پلاک‌ها، از شر باکتری‌ها خلاص شوید.
بوی بد دهان را کاهش می‌دهد: باکتری‌های موجود در دهان مسئول بوی بد دهان هستند. وجود پلاک نشان می‌دهد که دهان پر از باکتری است، بنابراین تمیز کردن منظم باعث از بین رفتن کامل باکتری و در نتیجه کاهش بوی بد دهان می‌شود.
جلوگیری از از دست دادن دندان: هنگامی که پلاک‌ها زیر لثه‌ها تشکیل می‌شوند، تمایل به ایجاد شکاف بین لثه و دندان دارند و در صورت عدم مراقبت می‌توانند باعث افتادن دندان‌ها نیز بشوند. همانطور که می‌دانید هزینه درمان ریشه دندان روز به روز درحال افزایش است؛ اما با یک جرم گیری اصولی این اطمینان به شما داده می‌شود که هیچ شکافی ایجاد نمی‌شود و سلامت دندان‌ها افزایش می‌یابد.
ایجاد لبخند درخشان‌تر: دندان‌ها در اثر چای قهوه و تنباکو لکه دار می‌شوند. شاید شما برای رفع آن به روش های مختلفی مانند لمینت دندان فکر کرده باشید، اما راه آسان تر، پاکسازی جرم دندان است که در آن دندانپزشکان از پولیش مخصوص برای پاک کردن این لکه ها استفاده می‌کنند و از آنجا که پولیش‌های مورد استفاده بسیار درشت از خمیردندان معمولی هستند، بلافاصله پس از جرم گیری باعث درخشندگی دندان‌ها می‌شوند.
کاهش خطر بیماری قلبی: برخی از مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط قوی بین بیماری لثه و بیماری قلبی وجود دارد. تمیز کردن منظم دندان‌ها از بیماری لثه و در نتیجه  خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها: مطالعه اخیر نشان داده که بیماری شدید لثه با افزایش خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ، ریه و پانکراس مرتبط است.
کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع یک و نوع دو: افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه هستند. همچنین مطالعات نشان داده که افراد مبتلا به بیماری لثه بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. تاثیر مستقیم این دو بیماری برهم نشان می‌دهد که هرچه به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهیم احتمال ابتلا به بیماری را به شدت پایین می‌آوریم. علاوه بر این افرادی که سه بار در روز مسواک می‌زنند در مقایسه با افرادی که دو بار در روز مسواک می‌زنند ۸ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.
به طورکلی، لازم است که هر 6 ماه یک بار یا 2 بار در سال دندان‌های خود را جرم گیری کنیم . همچنین می‌توانید با صرف هزینه ایمپلنت دندان، باعث ایجاد ظاهری فوق العاده در صورت خود شوید. 

آیا جرم گیری درد دارد؟

وجود پلاک می‌تواند باعث بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان شود. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان‌ها به حذف پلاک و جلوگیری از مشکلات جدی کمک می‌کند. اگر لثه سالمی دارید، بافت آن به طور محکم در اطراف دندان قرار می‌گیرد و پلاک‌ها را بیرون نگه می دارد. با این حال اگر بیماری لثه شروع به شکل گیری کند این بافت تشکیل می‌شود و پلاک‌های دندانی به زیر لثه نفوذ می‌کند. لثه سالم فقط ۱ تا ۳ میلیمتر زیر خط لثه به دندان می‌چسبد. بیماری لثه باعث ایجاد شکاف‌های عمیق تری خواهد کرد که داخل آن‌ها می‌توانند با پلاک پر شود و مشکلات شما را بدتر کند. همچنین باعث بروز علایمی مانند بوی بد دهان شود. اگر بافت لثه شما شل شده  و شکاف آن بیش از ۴ میلی‌مترباشد، دندانپزشک شما احتمالاً ضرورت جرم گیری دندان را برای برداشتن پلاک زیر خط لثه و کمک به درمان بیماری لثه توصیه می‌کند.
علاوه بر آن دندان‌ها به عنوان یکی از بخش های اصلی صورت، تاثیر مستقیم بر زیبایی دارند و همواره مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. افراد برای ایجاد لبخند زیبا از جرم گیری استفاده می‌کنند تا علاوه بر سلامت دندان‌ها از ظاهر زیبا لذت ببرند.

 

مدت زمان انجام جرم گیری دندان یا بروساژ

سوالاتی که همواره ذهن بیماران را به خود مشغول می‌کند این است که جرم گیری چه مدتی طول میکشد؟ باید گفت که مراحل پاکسازی جرم‌های دندان زمان مشخصی ندارد و در واقع به میزان سلامت دندان شما بستگی دارد. اگر مقدار جرم و پلاک‌های دندانی زیاد باشند ممکن است زمان بیشتری برای جرم گیری مصرف کنید. اما تقریبا می‌توان گفت که یک جلسه جرم گیری چیزی در حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. البته روش های متفاوتی برای جرم گیری روی دندان وجود دارد؛ این خود یکی از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان صرف شده برای این کار است.

آیا جرم گیری با درد همراه است

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

در اولین قدم باید بدانید که پس از جرم گیری دندان در مطب دندانپزشکی در مدت تعیین شده توسط دکتر که حدوداً چند ساعت می باشد نباید چیزی بخورید. دندان‌ها در این مرحله بسیار حساس هستند و سریع مواد غذایی خورده شده را جذب می‌کنند.
همچنین لازم است از موادی مانند چای و قهوه که رنگ آن‌ها فورا به دندان‌ها جذب می‌شود دوری کنید. ممکن است بعد از جرم گیری لثه و فضای دهان شما درد داشته باشد و حساس شود. برخی از بیماران تا چند روز پس از عمل دچار تورم و خونریزی می‌شوند. در این صورت دندانپزشک ممکن است یک خمیر دندان ضد حساسیت برای کمک به کاهش این ناراحتی را پیشنهاد کند. همچنین ممکن است یک دهان شویه تجویز کند تا پس از عمل، از آن برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها استفاده کنید. نکته قابل توجه در ارتباط با این کار این است که بعد از جرم گیری از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک در همان نواحی استفاده کنید. شما نیاز دارید که مجدداً به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا لثه‌های شما را معاینه کند و عمق پاکت لثه شما را اندازه گیری میکند و مطمئن شود که دندان و لثه شما در مسیر بهبودی قرار دارد.

هزینه جرم گیری دندان یا بروساژ

تعداد دفعات نیاز به جرمگیری دندان ارتباط مستقیم با هزینه جرمگیری دندان دارد. بسته به میزان رعایت نکات مربوط به بهداشت و سلامت دهان می‌باشد. طبعا هرچقدر بیشتر از دندان‌های‌ خود مراقبت نمایید، پلاک‌های کمتری نیز روی دندان‌ها انباشته می‌شوند. در نتیجه به تعداد دفعات کمتر برای جرم گیری نیاز خواهد بود.با این وجود همه افراد باید سالی یک مرتبه دندان‌هایشان را جرم گیری کنند. این گفته که هر ۶ ماه یکبار باید عمل جرمگیری بر روی دندان‌ها صورت گیرد اصلا منطقی نیست. تعداد افراد بسیار انگشت شماری هستند که دندانپزشک تشخیص می‌دهد تا هر ۶ ماه یکبار جرمگیری انجام دهند.
موارد متعددی وجود دارد که بر قیمت جرم گیری دندان  تاثیرگذار هستند. یکی از این موارد مراحلی است که پیش از جرم گیری انجام می دهید؛ مانند مرحله ای که از دندان‌ها عکس برداری می‌شود. البته در رابطه با عکسبرداری از محیط دندان باید گفت که همه بیماران لازم نیست این کار را انجام بدهند و فقط در صورت تجویز پزشک نسبت به تصویربرداری اقدام خواهند کرد. بعد از آن میزان تخصص دندانپزشک است که یکی از عوامل تاثیرگذار بر این موضوع است. به این صورت که هرچه مهارت و دقت دندانپزشک بیشتر باشد، میزان هزینه افزایش می‌یابد. نکته دیگر این است که اگر دندان‌ها و لثه‌های شما در شرایط وخیمی باشند، شما نیاز دارید چند جلسه دیگر نیز به پزشک مراجعه کنید. همین امر سبب می‌شود برای هر بار مراجعه هزینه‌های لازم را بپردازید.

جرم گیری دندان در کلینیک دندانپزشکی نعمت اللهی

تیم پزشکی فوق العاده در کلینیک دندانپزشکی نعمت اللهی آماده خدمت رسانی برای تمام بیماران و افرادی هستند که به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهند و به شما اطمینان می‌دهد تا با استفاده از روش‌های به روز و مدرن، دندان‌های شما عاری از هرگونه جرم یا پلاکتی باشد که در طول زمان روی یکدیگر انباشته شده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با کلینیک ما تماس بگیرید تا در زمانی که برای شما مناسب است برنامه ریزی کنیم. همچنین با مراجعه به سایت کلینیک دندانپزشکی نعمت اللهی از قیمت کامپوزیت دندان باخبر شوید.
تقریباً نیمی از بزرگسالان در سراسر جهان به بیماری لثه مبتلا هستند و روزانه مراجعین زیادی در خصوص جرم گیری وجود دارد. ایجاد یک برنامه‌‌ ریزی برای جرم گیری به صورت دوره‌ای می‌تواند به شما در مبارزه با پلاک‌های دندانی مخفی شده در دهان کمک کند. با این تفاسیر، هرگز در انجام جرم گیری درنگ نکنید؛ چرا که نتیجه آن لبخندی تازه است که مطمئنا از آن لذت خواهید برد.

قسمت نظر بسته شده است.

مشاوره رایگان و تماس