خطرات تحلیل لثه

خطرات تحلیل لثه

تحلیل لثه، که به عقب‌نشینی لثه نیز شناخته می‌شود، یکی از مشکلات شایع دندانپزشکی است. خطرات تحلیل لثه شامل پوسیدگی دندان ها، التهاب و عفونت لثه، لق شدن دندان ها و مواردی نظیر اینها می باشد. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که لثه‌ها به تدریج از دندان‌ها عقب‌نشینی کرده و باعث می‌شوند که بخشی از ریشه دندان‌ها نمایان شود.

بیماری تحلیل لثه یا لثه‌های عقب رفته چیست؟

عقب نشینی لثه یا همان تحلیل لثه، وضعیتی است که در آن حاشیه بافت لثه‌ها در اطراف دندان‌ها فرسوده شده و به طور ناخواسته عقب می‌رود، به طوری که قسمت بیشتری از دندان یا حتی ریشه دندان آشکار می‌شود. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی از جمله التهابات لثه، برخی بیماری‌های سیستمیک، برخورد با فشار زیاد هنگام مسواک زدن، ناهنجاری‌های آناتومیکی و یا عوامل ژنتیکی رخ دهد.

وقتی که لثه‌ها عقب می‌روند، اتصال لثه به سطح دندان کاهش می‌یابد و فضایی به نام “جیب لثه‌ای” شکل می‌گیرد که باعث می‌شود غذا ، باکتری‌ها و دیگر مواد آلوده به راحتی درون این فضا حبس شوند و احتمالاً التهابات لثه و آسیب به بافت پشتی دندان (اسکلرات) را افزایش دهند. تشخیص عقب نشینی لثه توسط دندانپزشک از طریق بررسی بالینی و استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری عمق جیب لثه و ممکن است با انجام عکس‌برداری پانورامیک یا رادیوگرافی نیز تأیید شود. درمان عقب نشینی لثه ممکن است شامل بهبود بهداشت دهان و دندان، تجویز داروها، روش‌های جراحی به عنوان جراحی زیبایی یا پیوند لثه باشد، که هدف آن بهبود وضعیت لثه و جلوگیری از پیشرفت بیشتر عقب نشینی است.

چه چیزی باعث تحلیل لثه ها می‌شود؟

تحلیل لثه ها به وضوح یک مسئله پیچیده است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه به توضیح هر یک از عواملی که می‌توانند باعث عقب نشینی لثه‌ها شوند، می‌پردازیم:

 1. ژنتیک: یکی از اصلی‌ترین عوامل مرتبط با تحلیل لثه، ژنتیک است. برخی افراد به دلیل وراثت مجموعه‌ای از ژن‌هایی را دارند که ساختار و قوام لثه‌هایشان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افرادی که ژنتیکی هستند که لثه‌های نسبتاً نازک و یا حساسی دارند، ممکن است به راحتی‌تر عقب نشینی لثه داشته باشند.
 2. مسواک زدن نادرست: تکنیک‌های نامناسب در مسواک زدن، مانند فشار زیاد، حرکات خشن، یا استفاده از مسواک‌های سخت می‌تواند باعث آسیب به لثه‌ها شود و در نتیجه به تحلیل لثه منجر شود.
 3. بیماری پریودنتال (بیماری لثه): التهاب و بیماری‌های لثه مانند ترک خونریزی‌دهنده یا پریودنتیت می‌توانند باعث تخریب بافت‌های لثه شده و به عقب نشینی لثه‌ها منجر شوند.
 4. ارتودنسی به شکل بریس: استفاده از ارتودنسی به شکل نادرست، به خصوص در صورتی که فشار زیادی به لثه‌ها وارد شود، ممکن است باعث عقب نشینی لثه‌ها شود.
 5. دندان قروچه: وجود دندان قروچه  می‌تواند منجر به عدم تطابق بافت‌های لثه شده و در نتیجه به عقب نشینی لثه‌ها شود.

عوارض و خطرات تحلیل لثه

تحلیل لثه یک مشکل جدی است که می‌تواند به عوارض و خطرات مختلفی منجر شود:

 1. التهاب و عفونت لثه: تحلیل لثه باعث کاهش اتصال لثه به سطح دندان می‌شود و باعث ایجاد جیب‌های لثه‌ای می‌گردد که محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. این باکتری‌ها می‌توانند به التهابات و عفونتات لثه منجر شوند که اگر درمان نشوند، می‌توانند به آسیب جدی به بافت‌های اطراف دندان و حتی بهترین حالت به ازای کشیدن دندان منتهی شوند.
 2. پوسیدگی ریشه دندان: یکی از خطرات تحلیل لثه این است که ریشه دندان بیشتر از پوشش لثه خارج می‌شود و دچار خطر پوسیدگی می‌شود. این اتفاق می‌تواند به طور آسیب‌آوری بر روی ریشه دندان اثر بگذارد و نیازمند درمان جراحی یا ریشه‌کشی شود.
 3. احساس درد و حساسیت در دندان: با افزایش قابلیت دسترسی باکتری‌ها به سطح ریشه دندان، احتمال ایجاد التهابات در داخل دندان (پوسته) وجود دارد که منجر به احساس درد و حساسیت شدید در دندان می‌شود.
 4. لق شدن دندان‌ها: در موارد پیشرفته‌تر، عقب نشینی لثه می‌تواند منجر به لق شدن دندان‌ها شود، زیرا پایه حمایتی لثه ضعیف شده و دندان‌ها به طور کلی آسیب پذیرتر می‌شوند.
 5. تغییر شکل و رنگ دندان‌ها: با فرسودگی و تغییر موقعیت لثه، شکل و رنگ دندان‌ها نیز ممکن است تغییر کند که ممکن است بر جلوه زیبایی دهان تأثیر بگذارد.
 6. بوی بد دهان: بوی بد دهان نیز یکی از عوارض احتمالی تحلیل لثه است، زیرا باکتری‌های جمع شده در جیب‌های لثه‌ای می‌توانند باعث تولید مواد تهیه‌کننده بوی نامطبوع در دهان شوند.

به منظور جلوگیری از خطرات تحلیل لثه، تشخیص زودهنگام و درمان موثر عقب نشینی لثه اهمیت دارد. از جمله روش‌های درمانی می‌توان به بهبود بهداشت دهان و دندان، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها، جراحی زیبایی (پیوند لثه) و در موارد پیشرفته‌تر، روش‌های جراحی مانند ترمیم گرافت لثه اشاره کرد.

خطرات تحلیل لثه
خطرات تحلیل لثه

راه حل‌های جراحی برای درمان بیماری تحلیل لثه

درمان تحلیل لثه در موارد پیشرفته و نیازمند بهبود جراحی، شامل روش‌های مختلفی است که به طور کلی به بازسازی و بهبود وضعیت لثه و بافت‌های اطراف دندان می‌پردازند. راه‌حل‌های جراحی برای درمان بیماری تحلیل لثه عبارتند از:

 1. جراحی فلپ (Flap Surgery): این روش جراحی شامل برداشتن یک قلاب از لثه و باز کردن جیب لثه‌ای است که به دندان متصل است. با باز کردن جیب لثه‌ای، دسترسی به سطح ریشه دندان و بافت‌های زیرین فراهم می‌شود تا بافت‌های آلوده و آسیب‌دیده حذف شده و سپس جیب لثه‌ای بسته می‌شود و بافت لثه مجدداً به جای خود برمی‌گردد.
 2. پیوند بافت لثه (Gingival Graft): این روش بهبود قابلیت ثبات و پایداری بافت لثه را فراهم می‌کند و از ریشه دندان حمایت می‌کند.
 3. بازسازی استخوان (Bone Regeneration): در صورتی که عقب نشینی لثه به تخریب استخوان اطراف دندان منجر شده باشد، نیاز به بازسازی استخوان می‌باشد. این روش شامل استفاده از مواد تحریک استخوان، پوسیده استخوان را حذف و بافت‌های جدید استخوان‌سازی را ترویج می‌دهد.
 4. درمان لیزری LANAP (Laser Assisted New Attachment Procedure): این روش با استفاده از لیزرهای خاص، باکتری‌ها از جیب لثه‌ای حذف می‌شوند و بافت لثه و بافت‌های زیرین بهبود می‌یابند. این روش معمولاً کمتر از جراحی سنتی دردناک است و زمان بازیابی آن نیز کوتاه‌تر می‌باشد.

روش های جلوگیری از تحلیل لثه

جلوگیری از تحلیل لثه می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی صورت گیرد که به طور موثر به حفظ سلامت لثه کمک می‌کنند:

 1. استفاده از نخ دندان: استفاده منظم از نخ دندان برای پاکسازی مواد غذایی و رسوبات بین دندان‌ها و لثه مهم است. این کار باعث حذف باکتری‌ها و پیشگیری از تشکیل جیب‌های لثه‌ای می‌شود که منجر به عقب نشینی لثه می‌شوند.
 2. رعایت رژیم غذایی سالم: مصرف مواد غذایی سالم که حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز برای سلامتی لثه هستند، می‌تواند به پیشگیری از التهابات لثه و تحلیل آن کمک کند. مصرف میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، مواد غذایی کامل و غنی از آهن و ویتامین C به عنوان یک قسمت از رژیم غذایی، بسیار مفید است.
 3. رعایت شیوه صحیح مسواک زدن: استفاده از مسواک مناسب و صحیح، مسواک زدن به طور منظم و به درستی، حفظ تمیزی دندان‌ها و لثه را تسهیل می‌دهد. مسواک زدن دو بار در روز با استفاده از حرکات نرم و دقیق و استفاده از دهانشویه برای تحلیل لثه، از تجمع رسوبات و باکتری‌ها در اطراف دندان و لثه جلوگیری می‌کنند.
 4. معاینات دوره‌ای نزد دندانپزشک: انجام معاینات دوره‌ای و پیگیری منظم نزد دندانپزشک بسیار مهم است. دندانپزشک با بررسی وضعیت لثه و دندان‌ها می‌تواند زودترین نشانه‌های تحلیل لثه را تشخیص داده و برنامه درمانی مناسب را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری تنظیم کند.

روش های درمان خانگی تحلیل لثه

روش‌های درمان خانگی برای کمک به درمان تحلیل لثه بدون جراحی می‌توانند به عنوان مکمل به درمان‌های حرفه‌ای استفاده شوند. این روش‌ها عبارتند از:

 1. آب نمک: استفاده از آب نمک می‌تواند به بهبود التهابات لثه و کاهش باکتری‌ها کمک کند. برای استفاده، یک فنجان آب گرم با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط و به عنوان محلول ضد التهاب و ضد باکتری استفاده شود.
 2. چای سبز: خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی چای سبز می‌تواند به درمان التهابات لثه کمک کند.
 3. روغن اکالیپتوس: اکالیپتوس خواص ضد باکتریال و ضد التهابی دارد که می‌تواند به کاهش التهابات لثه کمک کند. می‌توانید چند قطره روغن اکالیپتوس را به یک لیوان آب اضافه کرده و این محلول را برای شستشوی دهان استفاده نمایید.
 4. خوردن غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳: مصرف مواد غذایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، مانند ماهی چرب، از جمله ماهی‌ها.
دیدگاه خود را بنویسید

مشاوره رایگان و تماس