لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لبخند زیبا یکی از مولفه‌های اصلی زیبایی است. ظاهر دندان‌های شما تاثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفس شما دارد. اگر در لبخند زدن به دلیل فضای ناهموار بین دندان‌های خود احساس راحتی نمی‌کنید، دیگر مشکلی نیست که حل نشدنی نباشد. لمینت دندان یا همان لمینیت دندان یک لایه نازک است که توسط مواد سفارشی همرنگ دندان طراحی می‌شود. این لایه‌ها به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل، اندازه، رنگ و ظاهر کلی دندان‌ها را بهبود بخشند.
اما لمینت دندان چگونه است؟ لمینت پرسلن یا لمینت سرامیکی از لایه‌های مختلف سرامیکی ساخته شده است که با مینای دندان طبیعی و پوشش چسبنده جایگزین شده است. لمینت دندان سرامیکی در مقایسه با روکش‌های سرامیکی نسبتا کمتر تهاجمی است و در آن نیازی به تراشیدن دندان نیست. برای چسباندن لمینت های دندان بدون هیچ آسیبی به دندان‌های طبیعی، فقط مقداری تراش‌سازی محدود مورد نیاز است.
علاوه بر جنبه زیبایی لمینت دندان، عملکرد صحیح لمینت حیاتی است.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت شامل لمینت سرامیکی یا پرسلن و لمینت کامپوزیتی است.
لمینیت‌های دندانی را می‌توان از پرسلن ( سرامیک ) یا از مواد کامپوزیت رزینی ساخت. روکش های پرسلن بهتر از روکش های رزینی در برابر لکه‌ها مقاومت می‌کنند. آنها همچنین بهتر از خواص انعکاس نور دندان های طبیعی تقلید می کنند. قبل از اجرای لمینت دندان، باید در مورد بهترین انتخاب مواد و روکش برای دندان‌های خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

انواع لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

لمینت‌های دندان همیشه بهترین گزینه برای بهبود لبخند بوده‌اند. دریافت لمینت مزایای زیادی دارد. قرار دادن این لایه‌‌های نازک و مناسب روی هر دندان می‌تواند هرگونه لکه یا تغییر رنگ را پنهان کند. اگر درمان‌های سفیدکننده دندان مؤثر نباشد، مردم اغلب به آنها متوسل می‌شوند.

لکه های دندانی ناشی از فلوراید بیش از حد و داروهای تجویزی بیش از حد سخت و عمیق هستند. روش‌های معمولی سفید کردن دندان‌ها دیگر نمی‌توانند لکه‌ها را از بین ببرند و آن‌ها را بپوشانند و این ممکن است ناامید کننده به نظر برسد، اما لمینت دندان می‌تواند کمک کننده باشد. لمینت های با رنگ روشن‌تر می‌توانند دندان‌ها را با لکه‌های عمیق بپوشانند.

برخی از موقعیت‌های غیرمنتظره منجر به شکستگی، ساییدگی یا شکستگی دندان‌ها می‌شوند. اینجاست که لمینت ها می‌توانند یک راه حل سریع باشند. لمینت ها می‌توانند تراشه یا هر نوع آسیبی را پنهان کنند. این ترمیم‌ها می‌توانند یک دندان یا حتی چندین دندان را بهبود بخشند.

لمینت های دندانی همچنین می‌توانند دندان‌های ناهموار و نامرتب را ترمیم کنند. لمینت ها حتی می‌توانند دهانه ها و برآمدگی‌های‌ موجود در دندان‌ها را درمان کنند. برش دادن مقدار کمی از مینای دندان به ورقه‌های نازک لمینت کمک می‌کند تا بهتر روی سطوح دندان بمانند.

لمینت ها همچنین می توانند فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند. این شکاف‌ها می تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود. قرار دادن لمینت روی دندان ها می تواند آن شکاف‌های کوچک را ببندد و از بروز مشکلات بیشتر دندانی جلوگیری کند.

ترمیم‌های دندانی و روکش‌های لمینیت می‌توانند با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشند. این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد تا بدون هیچ مشکلی در دهان ترکیب شوند. بیماران حتی می توانند رنگ سفیدتری از رنگ طبیعی دندان را انتخاب کنند. اثرات لمینت دندان تقریبا دائمی است و دیگر نیازی به تغییر شکل یا پولیش‌ ندارد.

مزایای لمینت دندان

 

مشکلات و عوارض لمینت دندان

مشابه هر اقدام مرتبط با دندان دیگری، روکش‌های دندانی نیز دارای عوارض جانبی و مشکلاتی هستند. مشکلاتی وجود دارد که باعث می شود لمینت انتظارات بیمار را برآورده نکند یا پس از انجام آسیب ببیند. خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق این عوارض جانبی قابل‌تحمل و حل شدن هستند.
در ادامه نگاهی دقیق‌تر به عوارض جانبی احتمالی روکش‌های دندانی لمینت و میزان اهمیت آن‌ها داریم.

حساسیت دندان

دندانپزشک برای قرار‌دادن روکش بر روی دندان باید مقداری از مینای دندان را بتراشد. مینای دندان از سطح جدا می‌شود و پس از قرار دادن روکش‌ها، دندان‌ها کمی حساس می‌شوند.
در هنگام برخورد غذاها/نوشیدنی‌های سرد یا گرم با دندان، احتمال بیشتری وجود‌ دارد که افراد این حساسیت را تجربه کنند.

 

بی نظمی در رنگ

این امکان وجود دارد که روکش‌ها با رنگ دندان‌های مجاور هماهنگ نباشند. برخی از روکش‌های دندانی دچار تغییر رنگ یا لکه‌شدن در امتداد لبه های خود می شوند.

 

مشکل در بافت لثه

بافت‌های لثه ممکن است کمی طول بکشد تا با روکش‌های به‌تازگی قرار‌داده‌شده سازگار شوند. بنابر‌این احتمالاً التهاب و/یا ناراحتی جزئی در لثه وجود خواهد‌داشت. دندانپزشک در طول معاینه پس از عمل، هرگونه التهاب باقی‌مانده بافت لثه را بررسی می‌کند.

 

مشکلات گفتاری

ونیرهای بیش از حد بلند می‌توانند باعث مشکلات گفتاری شوند. حتی زمانی که ونیرها اندازه مناسبی داشته باشند، باز هم نیاز به یک دوره تنظیم دارند که در طی آن بیمار باید عادت کند که با آنها صحبت کند. با این حال، روکش‌های بیش‌از‌حد طولانی می‌تواند منجر به چالش‌های خاصی شود. بیماران ممکن است در تلفظ برخی از کلمات مانند آنهایی که حاوی حروف V یا F هستند مشکل داشته باشند. ونیرهایی که خیلی ضخیم هستند نیز، ممکن است تلفظ صدای S را دشوار کنند. در بیشتر موارد، مشکلات گفتاری به مرور زمان برطرف می‌شود.

 

دندان قروچه

دندان قروچه، می‌تواند فشار قابل‌توجهی بر روی دندان‌هایی که با روکش لمینت ترمیم شده‌اند وارد کند. در افراد مبتلا به دندان قروچه، روکش‌هایی که دندان‌های نیش را بلند می‌کنند در معرض خطر شکستگی بالایی هستند. به منظور محافظت از روکش‌ها، دندانپزشکان اغلب محافظ‌هایی را برای بیماران مبتلا به دندان قروچه توصیه می‌کنند. ‌همراه با دندان قروچه، عادت به جویدن اقلام سفت (مانند یخ یا حتی ناخن) نیز باعث شکستن یا ضعیف شدن روکش‌ها می‌شود.

 

مشکلات احتمالی

زمانی که روکش‌ها به درستی در یک راستا قرار نگیرند، علاوه‌بر پوسیدگی دندان، می‌تواند منجر به بریدگی لبه‌های آنها نیز شود. اینها تنها دو مورد از مشکلات احتمالی موجود است. مشکلات دیگری نیز وجود دارد، مانند روکش‌هایی که لبه‌های ناهموار دارند یا برآمدگی دارند.

 

چه کسانی نمی توانند لمینت دندان انجام دهند؟

در این بخش مواردی عنوان می شوند تا بدانیم چه کسانی نمی توانند لمینت دندان انجام دهند:

 

افراد مبتلا به پوسیدگی دندان

اگر علائمی از پوسیدگی دندان به نام دمینرالیزاسیون وجود داشته‌باشد، دندانپزشک شما روکش لمینت را بر روی مینای آسیب‌دیده قرار نمی‌دهد. قبل از قرار‌دادن روکش‌ها (یا انجام هر گونه عمل زیبایی دندان)، دندانپزشک شما یک برنامه درمانی پیاده می‌کند تا لبخند شما را به سطح سلامت مطلوب برساند.

 

افراد مبتلا به ژنژیویت

این مرحله اولیه بیماری لثه، با لثه‌های تحریک‌شده مشخص می‌شود که به راحتی خونریزی می‌کنند. قرار دادن روکش لمینت بر روی دندان یک فرد مبتلا به التهاب لثه می‌تواند منجر به دو نتیجه نامطلوب شود:

خونریزی یا تورم لثه‌ها در فرآیند برداشت اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه روکش‌ها به‌خوبی جا نمی‌شوند.
اگر التهاب لثه درمان نشود، لثه‌ها به عقب‌نشینی ادامه می‌دهند و حاشیه روکش آشکار می‌شود.

 

افرادی که دندان قروچه می کنند

دندان قروچه، وضعیتی که معمولاً افرادی را که با اضطراب، استرس طولانی مدت یا مال اکلوژن مواجه هستند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگرچه روکش‌های لمینت استحکام بالایی دارند، اما ساییدگی و پارگی بیش از حد، می‌تواند باعث ایجاد تراشه و شکستگی در روکش شود. اغلب، دندانپزشک شما ممکن است یک برنامه درمانی جایگزین مانند: بریس های شفاف را برای دستیابی به نتایج مشابه، توصیه کند.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان

پس از انجام لمینت، توجه به یک سری نکات و مراقبت‌ها برای حفظ روکش‌ها مهم است. برای مثال؛
مسواک زدن روزانه و نخ‌دندان کشیدن ضروری است. روکش‌ها مانند دندان‌ها، تغییراتی را تجربه می‌کنند، بنابراین مراقبت‌های مشابه بسیار مهم است.
یک رژیم غذایی سبک برای چند روز اول پس از عمل لمینت توصیه می‌شود.
توجه داشته باشید که باید از خوردن غذاهای سفت، از جمله یخ، میوه و سبزیجات خام، غذاهای چسبناک، نان برشته‌شده و غذاهایی که موجب لکه‌دار شدن دندان می‌شوند، مانند گوجه فرنگی، نوشابه، انواع توت‌ها، سس کچاپ، چای یا قهوه، پرهیز کنید.
مدتی طول می‌کشد تا با ساختار جدید دندان خود سازگار شوید.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان

طول عمر روکش‌های دندانی بستگی به نوع ونیرها، یعنی لمینت یا کامپوزیت بودن و همچنین میزان مراقبت از آنها دارد. ونیر لمینت می‌تواند از 10 تا 12 سال عمر کند. اما ونیرهای کامپوزیت باید زودتر تعویض شوند، زیرا حدود 4 تا 8 سال ماندگاری دارند. به‌طور‌کلی می‌توان گفت، به طور‌متوسط، لمینت ها حدود ۱۰ سال عمر می‌کنند. سلامت آنها با گذشت زمان، درست مانند دندان‌های واقعی، شروع به کاهش می‌کند و نیاز به جایگزینی دارند. با مراقبت و نگهداری مناسب، این بازه زمانی طولانی‌تر می‌شود و روکش‌های شما ممکن است تا ۲۰ سال نیز دوام بیاورند.

 

مراحل انجام لمینت دندان

انجام لمینت دندان معمولاً به سه بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. یکی برای مشاوره و دو بار برای ساخت و اعمال روکش ها. یک دندان یا تعداد زیادی از دندان‌ها می‌توانند به‌طور همزمان روکش شوند.

 

مشاوره

ابتدا با دندانپزشک مشورت خواهید کرد. دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند، به دنبال علائم آسیب یا پوسیدگی می‌گردد و تصمیم می‌گیرد که آیا روکش‌ها درمان مناسبی برای شما هستند یا خیر. اگر یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که دندان‌های شما را در معرض خطر قرار دهد، مانند بیماری پریودنتال یا شواهد واضحی مبنی بر اینکه شما معمولاً دندان‌های خود را به هم می‌سایید یا به هم فشار می‌دهید، دندانپزشک ممکن است روکش لمینیت را به شما توصیه نکند. اما اگر دندان‌ها سالم باشند و مشکلات صرفا جنبه زیبایی داشته باشند، فرآیند ساخت روکش می‌تواند آغاز شود. مشاوره اولیه شما از طریق عکس های واضح از دندان‌ها و سابقه دندانی شما انجام می‌شود. پس از ورود به کلینیک، یک مشاوره حضوری دیگر برای تایید مناسب بودن شما برای روکش‌ها انجام می‌شود. در طول جلسه مشاوره، دندانپزشک خواسته‌های شما را در مورد اینکه می‌خواهید روکش‌های شما از نظر شکل و رنگ چگونه به نظر برسد، گوش می‌دهد.

 

تشخیص و برنامه ریزی درمان

در طول این فرایند، دندانپزشک شما دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود روکش‌های دندانی برای شما مناسب هستند و در مورد این روش و برخی از محدودیت‌های آن صحبت می‌کند و به شما آگاهی می‌دهد.

آماده سازی

برای آماده‌کردن دندان برای روکش لمینت، دندانپزشک شما در صورت نیاز، سطح دندان را تغییر شکل می‌دهد، که تقریباً برابر با ضخامت روکشی است که باید به سطح دندان اضافه شود. در مرحله بعد، دندانپزشک، یک مدل یا قالبی از دندان شما می‌سازد. این مدل به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده میشود و سپس روکش شما ساخته می‌شود. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش‌ها در آزمایشگاه آماده شوند. در طول این زمان، می‌توان از روکش‌های موقت دندان استفاده کرد.

ساخت قالب

پس از آماده شدن دندان‌ها، دندانپزشک قالبی را به منظور ساخت روک‌ هایی که به طور خاص متناسب با دندان‌های شما هستند، می‌سازد. سپس قالب به لابراتوار دندانپزشکی کلینیک ارسال می‌شود. آزمایشگاه از قالب برای تولید کپی دقیق از دندان‌های آسیب دیده استفاده می‌کند. روکش‌ها تا چند روز آماده می‌شوند. در این بین، به شما روکش‌های موقت داده می‌شود تا زمانی که روکش‌های دائمی شما ساخته شوند.

 

چسباندن روکش

پس از آماده شدن روکش‌های لمینیت، مرحله بعدی روش باندینگ است. ممکن است ابتدا لازم باشد روکش‌ها کمی بریده شوند تا متناسب با دندان باشند. سپس، دندان باید برای باندینگ آماده شود. دندانپزشک دندان‌ها را جلا می دهد، تا محل اتصال مناسبی برای روکش ایجاد کند. معمولاً در این بخش از درمان نیازی به بیهوشی نیست.
دندانپزشک از نور متمرکز خاصی برای فعال کردن و چسباندن محکم روکش‌های لمینیت به دندان استفاده می‌کند. این فرآیند در عرض چند دقیقه اتفاق می‌افتد. در نهایت، روکش‌ها در جای خود باقی قرار می‌گیرند و یک ظاهر طبیعی به دندان‌های شما میبخشند.

مراحل انجام دادن لمینت دندان

 

آیا لمینت دندان به دندان‌های طبیعی آسیب می‌زند؟

جواب این سوال قطعا نه می‌باشد. در صورتی که لمینت توسط دندانپزشک باتجربه و به صورت صحیح انجام شود نیازی به نگرانی درباره آسیب به دندان‌ها نیست. دندانپزشک ماهر قبل از انجام هر کاری باید دندان‌های شما را به صورت کامل معاینه و بررسی نماید. در صورتی که دندان پوسیدگی داشته باشد ممکن است لمینت به آن آسیب بیشتری وارد کند. اگر دندان‌های شما سالم و بدون پوسیدگی باشند قطعا لمینت دندان نیز به دندان‌های شما آسیبی وارد نخواهد کرد.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینیت دندان، به موارد گوناگونی، از جمله تجربه و تخصص دندانپزشک، برند روکش لمینت دندان استفاده شده، تعداد دندان‌هایی که باید لمینت شوند و میزان زمان صرف شده توسط دندانپزشک، بستگی دارد. اما به‌طور‌کلی هزینه لمینیت دندان در ایران برای هر یونیت دندان 75 دلار است. به طور کلی می‌توان گفت، قیمت لمینیت دندان از یک میلیون و پانصد هزار تومان تا چهار میلیون تومان، متغیر است.

دیدگاه خود را بنویسید

مشاوره رایگان و تماس